Uživatelská příručka pro ubytované hosty
v soukromém penzionu Valtínov č.p. 82
 


Vítáme Vás  v srdci České Kanady
 a budeme velmi potěšeni,
když se u nás budete cítit i chovat
jako doma.

Vítáme u nás nekuřáky i  kuřáky,
kteří nebudou kouřit  ve vnitřních prostorách.

 

Prosíme, respektujte toto pravidlo, ubytování je nabízeno nejen Vám, ale i rodinám s dětmi, cyklistům, turistům a jiným sportovcům.
 

Noční klid


Zvířata lovící ve dne mají nárok na odpočinek.
Zvířata lovící v noci mají nárok si něco ulovit.
A sousedé navíc chtějí spát.

Prosíme, ztlumte vše, co vydává zvuky,           
 např. zpěv, hudební produkci, děti, hádky, smích  

mezi 22. a 7. hodinou

 na nízkou frekvenci.

Za všechny možné posluchače Vám tímto děkujeme.

 

Voda je pitná


Zdrojem vody je vrtaná studna, odkud je voda z hloubky 20m čerpadlem dopravena do chalupy. Prosíme, nemanipulujte s vrtem nebo s rozvody vody, v případě problémů nás ihned kontaktujte.

Voda je pravidelně kontrolována rozborem, má nižší PH, které je způsobeno žulovým podložím. Pro možné kolísání kvality vody v průběhu roku doporučujeme pro přípravu kojenecké stravy vodu, na kterou je dítě do 1 roku věku zvyklé.

Teplá voda se ohřívá v elektrických bojlerech, napojených na proud s nízkým tarifem. Každý apartmán má samostatný bojler o obsahu 80l. V případě vyčerpání je třeba počkat, až se zásoba vody opět ohřeje.


Prosíme, vodou neplýtvejte.
 

Odpadky

prosíme, třiďte.


Na běžný odpad jsou v kuchyni pod oknem umístěny třídící boxy a v úklidové místnosti bílé kontejnery na sklo a papír (kartóny, noviny, časpopisy). Drobné papírky dejte do směsného odpadu.

Biomasu je možno dát do červené popelnice u trampolíny. Nepatří tam pečivo, plastové pytlíky, trojhranné čajové sáčky a odkrojky z hub. Houby, prosím, vysypte do lesa na semínko a staré pečivo nechejte v košíku u kamen. Je-li pečivo plesnivé, vyhoďte ho do směsného odpadu.

Odpadkové koše v koupelnách a na chodbách jsou na drobný směsný odpad.

Pokud během svého pobytu vyprodukujete větší množství směsného odpadu a plastů než je kapacita třídících boxů, prosíme, vyneste je, za chalupou jsou k dispozici plastové popelnice.
Pro jednodušší manipulaci s odpadem jsou v kuchyni k dispozici sáčky do odpadkových košů.

 

Kuchyň

 

Naší snahou bylo vybavit kuchyň tak, aby vaření bylo rychlé a pohodlné. Budeme rádi za Vaše podněty, co Vám u nás chybělo.

Myčka
V rámci úspory vody, času a chemie ji, prosíme, používejte důsledně. Pouze největší kusy nádobí, připálené nebo zaschlé hrnce umyjte v ruce. Před zapnutím vložte kávovou lžičku  prášku do myčky. Myčku zapínejte vždy plně naloženou, a to jednoduchým otočením voliče teploty na 70°C, stiskem tlačítka Half loaded a tlačítka START. Nádobí je umyto po rozsvícení šipky, mytí trvá cca 1 hod. Vzhledem ke složení vody je kávová lžička přášku, program na poloviční náplň a teplota 70°C ideální kombinací pro dokonale umyté nádobí. Nepoužívejte, prosím, EKO program nebo programy s nižší teplotou – mastnota pak zanáší potrubí.

Indukční vařič
Používejte pouze nádobí vhodné na indukční vaření, kterým je naše kuchyň vybavena. Použití vlastního nádobí je třeba ověřit. Zapnutím do sítě se rozsvítí kontrolka L. Po postavení hrnce zmáčkněte tlačítko On/Standy a dále buď a nebo tlačítko:
Heat – teplota vaření 1-10 – automaticky se nabídne 5
Temp – teplota vaření ve stupních 60°C -240°C – automaticky se nabídne 120°C.
Tlačítky + nebo – regulujeme intenzitu.
Pozor – indukční vaření je velmi rychlé.
V případě potřeby je v zásuvce další vařič značky Huyndai – ovládá se podobně. Zapíná se tlačítkem ON/OFF a stiskem tlačítka MENU zvolíte režim HEAT, dalším stiskem režim TEMP. Otočným tlačítkem volíte intenzitu vaření. Třetím stiskem tlačítka MENU přejdete do režimu HEAT s časovačem – otočným tlačítkem lze zvolit čas vaření.

 

Mikrovlnná trouba
má velmi jednoduché ovládání. Tlakem k sobě otevřete dvířka, vložíte ohřívaný pokrm v nádobě bez kovových prvků a otočením časovače vpravo zvolíte potřebný čas. Ohřev 1 hrnku trvá cca 2 minuty.

Pečící trouba
má také velmi jednoduché ovládání. Tlačítkem vlevo zvolíte program - ve směru hodinových ručiček je: osvětlení, klasické pečení, pečení s horkým vzduchem, horní ohřev, horní ohřev s horkým vzduchem, gril, gril s horkým vzduchem a rozmrazování. Tlačítkem vpravo zvolíte potřebnou teplotu. Tlačítko uprostřed je mechanická minutka, abyste svůj pokrm nepřipálili. V případě znečištění, prosíme, vnitřek trouby po vychladnutí vymyjte.

Ruční šlehač
je k dispozici i s mísou, kterou lze společně se šlehačem zasadit do stojánku a pokrm nechat jednoduše zpracovávat. Podle hustoty zpracovávaného pokrmu  jsou na míchání hnětače nebo šlehače, do otvoru označeného ozubeným kolečkem patří zasunout  ta metla, která má na násadce malé ozubené kolečko. Šlehač má několik rychlostí, pracujte s ním opatrně a nenechávejte s ním pracovat děti.

Mixér
je k dispozici i s nádobkou na mixování a nástavcem a nádobkou na drcení. Ovládání je jednoduché, jedním tlačítkem, ale opět prosíme, nenechávejte s ním pracovat děti.

Toustovač
prosím používejte s vloženým pečícím papírem.


Výčepní zařízení
Je k dispozici po předchozí domluvě. Máme k němu všechny 3 hlavy běžně vyráběných sudů v ČR (Plzeň, Starobrno, Kofola).Po použití ho vypláchněte pomocí přiložené nádoby. Děkujeme.

Topinkovač
Pro výrobu suchých toustů a topinek – stačí zasunout pečivo a nastavit požadovanou délku opékání.

Kávovar
Uvedete do provozu stisknutím pravého horního tlačítka. Před zapnutím zkontrolujte, zda je v přístroji dostatek vody (průhledná nádržka vpravo – stačí povytáhnout a doplnit vodu), kávy (násypka nahoře, přirytá plastovým černým víčkem) a jestli je vysypaná nádržka na odpad (nádržka uprostřed – povytáhněte celou stříbrnou podmisku, nádobka na odpad lze pak jednoduše vyjmout, obsah vysypte do bioodpadu). Pokud přístroj není takto připraven, svítí červeně některá z kontrolek na horním panelu.
Před zapnutím je dobré mít na stříbrné podmisce postavený hrnek, přístroj se sám čistí a vytéká tak z něj voda. Tuto operaci občas provede, i když je zapnut a není používán. Žije si svým životem, tak ho nechte pracovat.
Po zapnutí je přístroj připraven, když se rozsvítí 4 zelené kontrolky u hrníčků. Vyberte si nápoj podle velikosti hrníčku nebo obsahu vody, sílu kávy lze regulovat prostředním otočným tlačítkem – ideálně ho nechat nastavené na střed.
Svítí-li pod otočným tlačítkem červené světlo, toto ignorujte, přístroj chce odvápnit, ale při složení místní vody není tato operace nutná.
Káva je vám k dispozici, děkujeme těm, kteří nám ji uhradí formou dobrovolného příspěvku v ceně cca 15 Kč za šálek.

 

Krbová kamna

V zimních měsících je potřeba pro udržení tepelné pohody ve společenské místnosti i celé chalupě přitopit si v krbových kamnech, umístěných v kamenné společenské místnosti.
Dřevo je připraveno u kamen nebo před chalupou.
Na regulaci ohně slouží malá zlatá páčka pod dvířky kamen a černá páčka nad prosklenými dvířky. Obě páčky zcela vpravo znamenají největší přívod vzduchu a tím i nejintenzivnější hoření.
Pro zatopení použijte malý kousek pevného podpalovače - PePo, který je připraven u kamen, společně se zápalkami. Kousek PePa vložte do kamen, zapalte jej a naložte na něj polen, co se vejde a maximálně otevřete regulaci vzduchu. Kamna mají delší dobu náběhu, nechte je zpočátku v klidu rozhořet.
Před otevřením dvířek dejte zlatou páčku vpravo, dvířka mírně otevřete a počkejte  3 vteřiny, než je otevřete úplně. Při rychlém otevření dvířek vnikne do místnosti větší množství kouře.
Jste-li v chalupě, je lepší oheň udržovat přiložením 1-2 polínek při plném otevření vzduchu. Nezačerňuje se tak tolik prosklená plocha dvířek.
Na noc nebo při delším odchodu z chalupy regulaci vzduchu stáhněte a kamna naložte. V ohništi ještě po osmi hodinách zůstává žhavý popel, stačí přiložit nové dřevo a dát páčky regulace přívodu vzduchu doprava, oheň se většinou po chvíli rozhoří bez nového zatápění.
Pod topeništěm je popelník, který je třeba občas vyprázdnit. Nádoba na popel je před chalupou.
Prosíme, dodržujte dostatečný odstup od kamen, hlídejte svoje děti a svršky, ať nedojde k úrazu či poškození majetku. Hasičák, který snad nikdy nebudete potřebovat, je umístěn pod schodištěm.

 

Venkovní ohniště

Je pro Vás k dispozici včetně dřeva. Prosíme, používejte dřevo většinou smrkové, buková polena nechejte na topení v krbu. Na roztopení lze nadělat třísky – sekerka a špalek je venku k dispozici. Prosím nesekejte na trávníku a dozorujte, pokud tuto činnost necháte dělat děti. Pro zjednodušení lze použít kousek Pe-Po, jde to s ním rychleji a nenadělá se nepořádek.
Místo grilu nabízíme pečící kámen. Stojí venku na železná podnožce. Stačí ho umístit na ohniště a řádně pod ním zatopit. Pokrmy takto připravené se nám zdají chutnější než na klasických grilech. Pro očištění nalejte na horký kámen trochu oleje nebo piva a stáhněte špachtlí, ideální, když tento úkon zopakujete i po ukončení grilování. Kámen lze očistit i za studena popelem a setřít papírem.
Pokud odstavíte horký stolek z ohně, prosíme, nestavte ho na travnatou plochu. Děkujeme.

 

Sklep

 

Vstupujte pouze na vlastní nebezpečí.

Je nízký, vlhký a kluzký.

 

Uskladnit tam lze pouze potraviny v nepropustném obalu. Občas tam lze ulovit slepýše, užovku, žabku, ještěrku, netopýra nebo různé druhy brouků.


Pro zájemce je ve sklepě umístěna malá vinotéka s výběrem vín z brněnské vinařské oblasti.

Ceník dle aktuální nabídky je v kuchyni.

Pokud není uvedeno jinak, je cena za láhev 200,-Kč
 

Prázdné láhve vč. poplatku nechejte po ukončení pobytu na viditelném místě v kuchyni. Přejeme příjemný požitek z pěkného vína.


Rybník

Po rekonstrukci je možno se koupat a rybařit v nedalekém rybníku s písečnou plážičkou.

Rybářské vybavení nepůjčujeme, kdo chce rybařit, je třeba, aby si přivezl vlastní pruty. Rybaření pro hosty penzionu je zdarma. Úlovky 40 - 50 cm je možno si odkoupit za 200,- Kč za kus. Úlovky nad 50 cm – trofejní kousky - vraťte zpět. Rybaření je možno pouze s háčkem bez protiháčku.

Za ryby děkujeme za dodržování pravidel rybolovu.

 

INFRA sauna

Je umístěna v přízemí proti sprchovému koutu, který můžete využít pro hygienu před a po saunování.

Sauna má vlastní návod na použití, kde se dozvíte vše potřebné o tomto typu saunování a použití sauny. Před použitím sauny si, prosím, řádně přečtěte tento návod, zvláště, pokud máte nějaké zdravotní problémy.

Infrasauna pracuje s lidským organismem na jiném principu než klasická finská nebo parní sauna, vše se dočtete v přiloženém návodu. Nepřekračujte maximální doporučenou dobu saunování – max 60 minut.

Důležité upozornění – při použití nezakrývejte infrazářiče a při saunování mějte u sebe dostatek ručníků nebo prostěradel tak, abyste se nedotýkali holým tělem stěn v sauně.

Po použití sauny je vhodné propocené ručníky nebo prostěradla vyprat, stačí krátký program cca na 25 minut – na pračce 2. otočení vpravo u volby programu.

Uvnitř sauny, prosím, udržujte pořádek otřením stěn, sedaček a podlahy vlhkým hadrem.

Poplatek za použití sauny:
1 saunovací cyklus – 50 minut pro 2 osoby = 100,- Kč.
Využití sauny, prosím, nahlaste na konci pobytu.

 

Trávník

Snažíme se, aby byl téměř anglický, a budeme potěšeni, když se k němu budete chovat jako ke koberci ve vlastním obýváku. Chodit, skákat, běhat, ležet je samozřejmě povoleno.

Při přejíždění auty, netočte prosím koly na místě a pokud možno neparkujte na hřišti. Nestavte na trávník horké předměty, na to je lepší kamenné dláždění, nesekejte na něm dřevo a nenechávejte dlouhodobě ležet různé deky, bazénky, apod. V sezóně bývá sekán 2x týdně, takže je možné, že se potkáte s naším sekáčem. V žádném případě by vás ale neměl budit brzy z rána :-)

Za trávník děkujeme.

 

Kolník


je připraven k uskladnění vašich kol a našeho sportovního vybavení.

Jsou tam uloženy i venkovní křesílka, rybářské náčiní a opékáčky na ohniště.

Prosíme nenechávejte otevřená vrátka, jsou těžká, mohla by se vyvrátit z pantů.

Zavírejte je na petlici a v době vaší nepřítomnosti doporučujeme zamknout na zámek.

 


Úklid

V úklidové místnosti v přízemí je pro potřeby běžného nebo mimořádného úklidu k dispozici:
• smeták
• mop
• vysavač
• kbelík s hadrem

Za poplatek 50,- Kč je možno použít pračku, ale pouze s ekologickým pracím prostředkem, který je k dispozici. Po zapnutí pračky levým tlačítkem, zvolte otočným kolečkem program, nastavte počet otáček na maximum a přidejte tlačítko parní praní. Pak stiskněte tlačítko start vpravo od otočného kolečka. Čas praní závisí na naplnění pračky. Použití pračky nahlaste při ukončení pobytu.

Pokud chcete prádlo i usušit, je k dispozici ventilační sušička. Před vložením prádla zkontrolujte, zda je  čistý filtr – je vložen v pravém rohu horní desky. Nastavte dobu a intenzitu sušení - běžná pračka cca 40 minut Medium a stiskem spusťte tlačítkon On. Zkontrolujte si, zda vložené prádlo je možno sušit. Za zničené věci nemůžeme nést odpovědnost. Po ukončení sušení je třeba vyčistit filtr. Děkujeme za udržování pořádku kolem pračky i sušičky.


Po dobu pobytu udržujte přiměřený (ne)pořádek. Děkujeme.

 

Sportovní vyžití

Při použití sportovního nářadí a náčiní, prosíme, mějte na paměti, že se nejedná o profi vybavení, ale pouze to, co nám vnitřní a venkovní prostor dovolí.

Pamatujte na vlastní bezpečnost a hlavně na bezpečnost svých ratolestí.

Přejeme vám příjemnou zábavu a hry bez úrazů.

U stodoly stojí trampolína. Vstupujte na ní, prosíme, jednotlivě a bez bot a dodržujte bezpečnostní pokyny, které jsou přiloženy. Za děti odpovídají rodiče.

Na stodole lze využít basketbalový koš k tréninku.

Kola lze uložit do kolníku, kde se nachází další sportovní vybavení – ping-pongový stůl, míče, terč a stojan na lukostřelbu, červená páska a kolíky na nalajnování hřiště, pálky na badminton, slunečník, opékáčky, aj.

Ve stodole lze využít kulečníkový klub. Klíč je mezi ostatními klíči. Po odchodu, prosíme zamknout.

Ping-pong si lze zahrát po rozložení stolu, který je v kolníku, kdekoliv na venkovním hřišti. Za deště stůl, prosíme, ukliďte zpět. Nemanipulujte stolem násilím.

V chodbě je terč na šipky. Hráči hrajte bezpečně pro sebe i své okolí.

Travnaté hřiště za chalupou je možno osadit sloupky na natažení sítě pro volejbal, nohejbal, badminton nebo přehazovanou. Páska na lajny je v kolníku.

 

Při ukončení pobytu

  • vyprázdněte ledničku a vypněte přívod elektřiny
  • z kuchyně si odneste veškeré zbytky potravin
  • špinavé nádobí naskládejte do myčky a zapněte ji dle pokynů
  • ložní prádlo nesvlékejte
  • použité ručníky nechejte v koupelně
  • prohlédněte důkladně všechny police, věšáky a úložné prostory, abyste u nás něco důležitého nezapomněli
  • zkontrolujte sklep, zda jste tam také něco nezapomněli
  • napište na nástěnku, co se rozbilo, co nefunguje a jiné Vaše postřehy a nápady, za které Vám budeme vděčni.
  • neodnášejte si domů naše vybavení, nechejte ho pro další návštěvníky


Na Vaši další návštěvu se těší
Luboš a Jana Šmikmátorovi
 

Vyhledávání

Kontakt

Ubytování v srdci České Kanady Valtínov 82
37862 Kunžak
+420.777550788

Rezervace ubytování

 

Pod tímto tlačítkem je kalendář, ve kterém po prokliknutí uvidíte možné volné termíny.

 
POZOR - od 1.1.2024 nové ubytovací podmínky a cena.
 

Pohled z letadla na chalupu a rybník

 Rybník nedaleko naší chalupy

Letecký pohled na rybník kousek od chalupy